Rakovina prsníkov je bohužiaľ veľmi častým ženským ochorením. Zapamätajte si však, že ak pred týmto problémom budete zatvárať oči, váš život vám to nepomôže zachrániť. Preto nezabúdajte na pravidelné lekárske prehliadky, sebakontrolu a tiež preventívne opatrenia.

spodní prádlo
 
Pravidelné kontroly u lekára
 
Základom pri prevenciu vzniku tohto ochorenia, sú pravidelné lekárske kontroly. Na sonografiu prsníkov by ste mali chodiť pravidelne a minimálne raz za rok. Objednať sa môžete priamo u svojho gynekológa. Toto vyšetrenie trvá iba pár minút a nie je ničím nepríjemné, alebo bolestivé. Pamätajte, že ak sa choroba podchytí včas, dá sa veľmi úspešne liečiť.
 
Nepodceňujte sebakontrolu
 
Sebakontrola je v podstate ešte dôležitejšia. Vďaka nej si môžete všimnúť aj tie najmenšie zmeny na svojich prsníkoch, takže viete zakročiť včas. Presný a správny postup vám vysvetlí váš gynekológ, ale návody nájdete aj na internete. Ak by ste zistili aj tú najmenšiu hrčku, alebo iný útvar, ktorý sa na vašom tele pred tým nenachádzal, neváhajte ani sekundu a navštívte špecialistu. Na druhej strane nemusíte robiť paniku, vo väčšine prípadov nepôjde o nič vážne, ale istota je istota.

podprsenka
 
Dôležitý je aj životný štýl
 
Ďalším dôležitým opatrením, je náš životný štýl.

  • Na svoje prsníky by sme si mali dávať ozaj veľký pozor. Predchádzať by sme mali hlavne akýmkoľvek buchnutiam do tejto oblasti.
  • Podprsenka by vás nemala nadmerne tlačiť na žiadnom mieste. Taktiež by mala byť vyrobená z kvalitných materiálov, bez použitia lacných farbív a nekvalitných toxických materiálov.
  • Prsníky si môžete pravidelne jemne masírovať. Tým zabezpečíte dobré prekrvovanie.
  • Pravidelné dopĺňanie vitamínov je samozrejmosťou. Zamerajte sa hlavne na antioxidanty, ktoré sú známe v boji proti akýmkoľvek nádorovým ochoreniam.
  • Pravidelné cvičenie, zamerané na prsné svalstvo by ste mali praktizovať aj v tom prípade, že neplánujte rysovať svoju postavu. Pohyb udržiava náš organizmus v dobrom stave, a to isté platí aj pri prsiach.