Stavba, rekonštrukcia alebo kúpa nového domu. S tým je určite kopec práce, starostí a hlavne je stále menej ľudí, ktorí by si takýto „komfort“ v podobe rodinného domu mohli dovoliť po finančnej stránke. Peniaze sú na tom to najpodstatnejšie, ale nezabúdajme ani na ďalšie zaťažujúce faktory- objednanie stavbárov, výber a následná spolupráca s dobrým architektom, prípadne aj priloženie vlastných rúk k tomu, aby sa takáto stavba vôbec mohla stať skutočnosťou. A to sa ďalej nezaobíde bez stavebného materiálu a samozrejme ani bez byrokratických postupov kvôli stavebnému povoleniu.

stavba domu

A keď sa tomuto všetkému chcete alebo proste musíte vyhnúť a jedinou možnosťou je kúpa rodinného domu z katalógu a cez reality, je to zvyčajne veľmi drahé a aj keby človek nazbieral všetky svoje úspory, ešte to nemusí stačiť. Potom sa teda dostávame k ďalšiemu možnému riešeniu- zohnať si nejaký prenájom v bytovke, čo síce pôsobí ako najlacnejšia možnosť a ako dočasne finančne prístupná, ale ani to samozrejme nie je pravidlo- pretože prenájmy sú dnes nekresťansky drahé a v konečnom dôsledku na tom človek, nájomník, dosť stráca. Niekedy aby dal do takéhoto bývania človek celý, v lepšom prípade „len“ polovicu svojho mesačného zárobku. A stále sme u toho, že nájom je nájom, stále si v takejto situácii aj napriek úžerným splátkam nemôžeme povedať, že to je skutočne naše bývanie. V horšom prípade ešte môžeme byť z týchto priestorov vyhostení, napríklad keď sa majiteľ rozhodne rekonštruovať.

obývačka, stôl, káva

Je toto koniec všetkých reálnych možností bývania? No nie tak úplne, pretože na popularite vzrastajú mobilné domy, dlhoročný fenomén z USA, ktorý ale zostáva stále zaužívanejší aj v európskych krajinách. A keď si niekto predstaví, že ide o nejakú unimobunku, je na omyle.

  • Ide o estetickú strednú cestu medzi rodinným domom a karavanom. V konečnom dôsledku tieto „pojazdné domčeky“ vyzerajú slušne a aj napriek možno menším priestorom poskytujú niekedy priam luxusné vybavenia, a to všetko za oveľa prístupnejšiu cenu a s oveľa menej starosťami.