Telenovely k nám prenikli po páde železnej opony a stali sa programom, ktorý sleduje veľa ľudí. Ak ste niektorú z nich videli, istotne vám neunikol fakt, že ľudia v nich sa po príchode domov neprezúvajú a predpokladám, že mnohé domáce panie nad tým len krútia hlavou.

papuče.jpg
 
Odkiaľ sa tento zvyk vzal?
V našich pomeroch je vyzúvanie sa bežnou vecou, nad ktorou sa pozastaví len málokto. A málokto zasa vie, odkiaľ sa tento zvyk u nás vzal a prečo je tak silno zakorenený. Na svedomí to má šikovný obchodník Tomáš Baťa, ktorý mal záujem zvýšiť predaj svojho nového výrobku, boli ním papuče, a tak sa rozhodol pre intenzívnu reklamnú kampaň s heslom prezúvania sa do života a do domácnosti pre masy obyvateľstva. V zahraničí tento zvyk nepoznajú, a tak sa za bežných okolností doma nevyzúvajú.
 
Má to vôbec zmysel?
Odpoveď na otázku, či to má nejaký význam znie, áno. Najhlavnejším dôvodom, prečo sa pri vstupe do domu či bytu vyzuť, je hygiena. Topánkami pochodíme toho počas dňa veľa a navyše kade-tade, prichytí sa nich veľa prachu, kamienkov, špiny či blata, ale aj mnoho rozličných druhov baktérií a vírusov. A predpokladáme, že tie by ste si po celej domácnosti rozniesť nechceli. Nie je to len o čistote, ktorá je dôležitá, ale vyzúvaním topánok ochránime podlahy pred mechanickým poškodením a škrabancami, pritom nezabúdajme ani na koberce, ktoré nie je nutné tak často vysávať, ak sa vyzúvame. Rozhodnutie je však len na domácich, či to je pre nich podstatné alebo nie.

čistíč.jpg
 
Papuče či naboso?
Tiež je to na vás, či sa prezujete do papúč alebo zostanete len tak, naboso, čo má tiež svoje plusy, keďže nohy sú celý deň uzavreté v pevnej obuvi, trocha voľnosti im doma len prospeje. Od návštevy však podľa etikety vyzúvanie žiadať netreba, nie je vhodné, aby u nás hostia sedeli v spoločenskom odeve naboso prípadne v domácich papučiach. Opačne to platí tiež, ak vás domáci požiada, aby ste sa  uňho nevyzúvali, tak to nerobte.