1. Bonito, Brazília – pre ekologicky založených
Bonito sa nachádza v Mato Grosso do Sul a predstavuje vrchol ekoturizmu. Rozloha Bonita nie síce obrovská, ale to, čo postráda na veľkosti, je vyvážené krásnym prírodným prostredím, vodopádmi, jaskyňami a podmorským svetom. Lokalita v roku 2013 vyhrala hlasovanie v kategórii najlepšia destinácia pre zodpovedný turizmus.
panorama rotterdamu
2. Rotterdam, Holandsko – pre veľkomestsky založených
Rotterdam nájdete na mape len 30 km od mora. Je expandujúce mesto so zaujímavou architektúrou a rôznorodým jedlom všetkých kultúr. Založené bolo v 13. storočí a je druhým najväčším holandským mestom. Po bombardovaní počas 2. svetovej vojny sa v ňom miešajú moderné architektonické skvosty domácich i cudzincov. Ak ste milovníkom džezu, na výlet je ideálny Júl, kedy sa koná svetoznámy Port of Rotterdam, North Sea Jazz festival.

3. Kokosový ostrov, Kostarika – pre podmorsky založených
Kokosový ostrov má najväčšiu koncentráciu predátorov nameranú v Tichom oceáne. Znamená to, že počas potápania narazíte na žraloky dlhoplutvé, žraloky veľrybie, žraloky kladivohlavé, vráskavce dlhoplutvé, delfíny skákavé, manty obrovské a ďalšie fascinujúce živočíchy, ktoré sa na svojej púti v tejto oblasti bohatej na živiny pristavia.
gorila v pralese
4. Nashville, Tennessee – pre hudobne založených
Nashville je oprávnene nazývaný mestom hudby. V Júni sa tu koná country podujatie CMA Music Festival. Ak Vás nezaujíma country, len kúsok odtiaľ v Manchestri, Tennessee, je v rovnakom čase Bonnaroo Music and Arts Festival, ktorý navštevuje až 80 000 ľudí nadšených hudbou, predstaveniami a umeleckými workshopmi. V Nashville nasleduje v Júli koncert Let Freedom Sing, v Auguste si môžete vychutnať podujatia Live on the Green alebo Tomato Art Festival. Počas zatmenia slnka v 21. Augusta 2017 sa v uliciach koná ďalšia show Music City.

5. Sopečný národný park Volcanoes, Rwanda – pre kontaktne založených
Rwanda stojí na čele ochrancov ohrozených druhov. Medzi majestátnymi vrcholkami hôr sa môže denne túlať len 80 vopred objednaných a schválených turistov, ktorí sa tešia najmä na gorily. V roku 1981 boli na pokraji vyhynutia, pretože v celej Rwande ostalo iba 254 horských goríl. Vďaka ochrane a šetrnému ekoturizmu sa ich situácia zlepšuje.