ADHD, alias Attention Deficit Hyperactive Disorded je porucha sústredenia sa. Prejavuje sa u detí keď nastúpia do školy. Je pravda, že touto poruchou trpia už skôr, ale najčastejšie a najlepšie sa diagnostikuje v školskom veku dieťaťa.
V minulosti ste možno túto poruchu poznali pod názvom hyperaktivita. Pozor, nemýľte si ADHD so slabou výchovou. Ak nemáte na dieťa čas a nevenujete sa jeho výchove nie je dobré vyhovárať sa na jeho temperament. Deti, ktoré trpia poruchou pozornosti sa tiež dajú zvládnuť a slušne vychovať.

děti

Zistiť či dieťa má ADHD môžete aj podľa týchto znakov
–         Pri plnení danej úlohy sa na ňu nedokáže sústrediť
–         Nevie udržať pozornosť pri hre
–         Rýchlo sa rozptýli
–         Snaží sa vyhnúť úlohám, ktoré si vyžadujú jeho plné sústredenie sa a pozornosť
–         Stále pobehuje, vrtí sa, je netrpezlivý
–         Hrať sa potichu je pre neho problém
–         Zabúda si napísať úlohy do školy, pomôcky
–         Nedokáže sa prispôsobiť zvýšením nárokom v škole

učení

Toto je pár príznakov ADHD. Toto správanie dieťaťa je skúška nervov aj pre rodičov. Zlé známky v škole, poznámky,… nič z toho neprospieva rodinnej pohode. Ak máte podozrenie, že vaše dieťa by mohlo mať túto poruchu vyhľadajte odbornú pomoc. Najistejšie bude keď navštívite aspoň dvoch odborníkov z oblasti detskej psychológie. Ak sa zhodnú v tejto diagnóze nasadia liečbu – najčastejšie liekmi.
Je dobré mať viac názorov od viacerých odborníkov, nakoľko sa naozaj môže stať, že ste pochybili vo výchove. Nespoliehajte sa len na odborný posudok jedného lekára.

studenti

Hyperaktivitu u vašich detí môžete zmierniť aj zmenou jedálnička.
Rozhodne sa vyhýbajte rafinovaným cukrom. Hyperaktívne deti majú dosť energie, ďalšia dávka energie vo forme cukru by bolo ako prilievanie oleja do ohňa.
Tiež obmedzte potraviny s obsahom kofeínu. Kofeín sa nachádza v kolových nápojoch a ak si pozorne prečítate zloženie cukroviniek, sladkostí,…ktoré dávate deťom, s prekvapením zistíte v čom všetkom sa kofeín nachádza.