Pes na reťazi, tak to je niečo, čo by vás nemalo napadnúť ani vo sne. Nie je to len neetické, nehumánne a vyslovene kruté, ale aj nebezpečné. Obmedzenie osobnej slobody, vo zvierati vyvolá iba agresivitu. Ak si teda myslíte, že takto psa skrotíte, ste na veľkom omyle. Dosiahnete len opačný efekt. Nie nadarmo sa hovorí príslovie „ako odtrhnutý z reťaze“. Pes, ktorý strávi celý život, alebo jeho podstatnú časť takto na krátko, je pre svoje okolie vyslovene nebezpečný.

bouda

Mnoho ľudí si psa zadováži len na jeden účel. Aby strážil ich pozemok a dom. Zvieraťu sa nedostane žiaden výcvik, nie je mu venovaný absolútne žiadny čas, a tak sa z neho stane nezvládnuteľné zviera. Majitelia to následne vyriešia veľmi jednoducho, teda reťazou. Myslíte si, že takýto pes ochráni vás, alebo váš majetok? Psy strážia iba vtedy, ak na to dostanú potrebný výcvik, alebo preto, že vás milujú najviac na svete. Ak pes nepozná ani jednu z týchto vecí, v živote sa nepostaví pred zlodejov na vašom pozemku.

Tu je dôležitá ešte jedna vec. Pes je zbraň. Na to, aby mohol naozaj niečo strážiť, musí byť vycvičený tak, že zlodeja takzvane vyšteká, alebo ho zastaví zahryznutím na bezpečné miesta. Prvá možnosť znamená to, že sa postaví pred človeka, začne nahlas štekať a tým privolá majiteľa. druhá možnosť vyzerá tak, že páchateľa zahryzne do ruky, alebo do nohy, nevycvičený pes sa pustí rovno do krku a vy môžete skončiť v base.

řetěz
 
Málo voľnosti je viac ako žiadna
 
Niektorí ľudia psa priviažu preto, že nemajú oplotený pozemok, chovajú hydinu, alebo majú malé deti. V týchto prípadoch je však lepší koterec. Je to síce málo priestoru, ale vždy viac ako pár metrov štvorcových, po ktorých sa môže pohybovať zviera na reťazi. Reťaz je navyše veľmi nebezpečná. Pes sa môže zamotať a udusiť. Nehovoriac o rôznych krízových situáciách ako sú napríklad povodne. V koterci, môže pes vyliezť na búdu. Ak by voda siahala až nad ňu, minimálne má možnosť aspoň nejaký čas plávať. Na reťazi je to rozsudok definitívny rozsudok smrti.