Kanalizácia je ľuďom k dispozícii takmer na celom území Slovenska, napojené sú na ňu domácnosti, ale aj komerčné priestory. Svoju funkciu však môžu plniť len ak sú čisté a majú voľný prietok. V opačnom prípade, ak sa upchajú mastnotou a nečistotami, už nemôže ďalší odpad cez ne voľne pretiecť, a tak sa vracia do bytov a vyráža v odpadoch umývadiel či drezov.

umývadlo, drez

Kanalizačné potrubie takisto treba udržiavať priechodné, a na to, aby bolo stále čisté, dohliadajú firmy, ktoré sa venujú ich čisteniu a krtkovaniu, ale aj monitoringu a trasovaniu. V Pezinku takisto pracuje firma, ktorá sa zaoberá čistením potrubia, je k dispozícii čistenie kanalizácie Pezinok nonstop 24 hodín denne aj počas voľných dní a sviatkov. Havarijné stavy rieši čistením vysokým tlakom alebo elektromechanickým čistením, takzvaným krtkovaním.

Vysokotlakové čistenie je najúčinnejší spôsob, ktorý je momentálne dostupný, vykonáva sa pomocou benzínového motora a vysokotlakovým čerpadlom, na ktoré je napojená hadica s dĺžkou až 100 metrov a ukončená je tryskami. Dĺžka hadice umožňuje vyčistenie naraz dosť dlhého úseku potrubia. Výhody tohto spôsobu čistenia sú v minimálnom riziku poškodenia potrubia, má veľkú čistiacu silu, je pružné, nie je nutné počas vykonávania čistenia vstupovať do domu a prevádzka kanalizácie je obnovená v pomerne krátkom čase.

Pri krtkovaní je potrebný elektromotor a naňho napojené železné špirály, ktoré sa ohýbajú a vibrujú zároveň, a týmto pohybom odstraňujú z povrchu potrubia aj hrubé nečistoty a špinu, ktoré sa tam časom usadili. Výhodou je, že krtkovanie dokáže vyčistiť aj potrubie malého priemeru, odpad sa nevyplavuje mimo potrubia do voľného priestoru a je šetrné k životnému prostrediu.

kanalizácia, tunel

Firma v Pezinku sa okrem čistenia potrubia venuje aj monitoringu a trasovaniu kanalizačných potrubí, pri ktorom dokážu vopred lokalizovať ich poškodenie, nájsť presné miesto a určiť jeho rozsah. Následne vedia miesto opraviť, aby sa predišlo havarijnému stavu, pri ktorom je už potrebný väčší a aj finančne náročnejší zásah.