Stále častejšie sa stretávam s trendom, že deti nedostávajú hračky len k narodeninám, meninám či na Vianoce, ale doslova pri každej „príležitosti“. A takou príležitosťou sa akosi stáva aj rutinná návšteva hypermarketu. Pričom na Vianoce alebo narodeniny sú naše ratolesti doslova zavalené darčekmi.

hračky
 
Marketéri majú radosť
            Reklamy sú lákavé, deti vnímavé a rodičia citliví na každé želanie ich drobcov. Dcérka videla v televízii úžasnú bábiku, čo dokáže cikať a musí ju mať. Že má doma ďalších 10 bábik? Nevadí, ani jedna neciká, preto kúpime ďalšiu. A podobné príklady by som mohla uvádzať ďalej. Nie je jednoduché odolať toľkému výberu a možnostiam, ktoré sa na nás valia doslova z každej strany. Navyše tlak je obrovský, veď kamarátka zo škôlky práve takú cikajúcu bábiku z reklamy má. Avšak, je skutočne rozumné, aby mali deti plné izby a krabice hračiek, s ktorými sa často nevydržia hrať viac ako 10 minút?

knížka
 
Nespokojné deti
            Doma plno hračiek, dieťa sa aj tak nudí, v konečnom dôsledku vôbec nejaví záujem o množstvo vecí. Zostáva mrzuté, nespokojné a možno trochu trucovité. Samotní odborníci z oblasti detskej psychológie tvrdia, že čím má dieťa menej hračiek, tým je spokojnejšie. Neznamená to, že váš drobec má mať iba jednu, ale striedmosť je určite viac ako vítaná. Naše ratolesti potrebujú menej hračiek a viac rodičovskej pozornosti. Určite stojí za vyskúšanie, striedať dcérke či synovi aktivity. Nejaký čas sa pohrajú s hračkami, potom si s nimi môžete niečo vytvoriť, prípadne sa zahrať spoločenskú hru. Výsledok trávenia spoločného času s menším množstvom bábik, autíčiek, lega a iných vecí vás možno milo prekvapí.

kostky
 
Ako sa vzdať nepotrebných hračiek
            Zamerajte sa u hračiek na kvalitu a prínos pre dieťa, nie na kvantitu. Nie sú totiž primárne určené len na hranie, ale zároveň majú u drobcov rozvíjať kreativitu, rôzne zručnosti a tiež podporujú učenie sa nových vecí. Preto je veľmi rozumné, ak pri výbere porozmýšľate aj nad využiteľnosťou v detskej izbe. Najmä teraz sa blížia Vianoce a mnohé domovy sa znovu naplnia obrovským množstvom hračiek. Pokiaľ už teraz rozmýšľate, kam ich umiestnite, môžete tento problém vyriešiť veľmi šibalsky. Vysvetlite deťom, že aby Ježiško mohol doniesť nové kúsky do zbierky, bude potrebné pre ne spraviť miesto. Vytrieďte spoločne všetko, s čím sa už drobci nehrajú. Nepotrebné veci potom môžete posunúť ďalej, napríklad sociálne slabším rodinám a vykúzliť úsmev na tvári deťom, ktorých rodičia si hračky nemôžu dovoliť.