Ranné vstávanie nepatrí medzi obľúbené činnosti, avšak, ak chcete byť počas dňa plný energie, a zároveň túžite urobiť niečo pre svoje zdravie, nie je nič lepšie ako začať každé ráno rozcvičkou.
            Nájdite si čas, vstaňte o pol hodinu skôr a uvidíte, že výsledky sa objavia čoskoro. Áno, možno máte ráno veľa povinností, vychystať deti do školy, stihnúť električku, či autobus, no kedy je ideálny čas na cvičenie ak nie ráno, keď ostatní ešte spia?
 
hodiny

·         skoré ranné cvičenie spôsobí, že sa budete cítiť bdelo
·         cvičenie robí ľudí viac produktívnymi a šťastnejšími, pretože pri cvičení telo vyplavuje hormóny šťastia, endorfíny
·         podporuje uvoľňovanie hormónu kortizolu, ten istý hormón nám pomáha ráno pri prebúdzaní sa
·         tým, že naštartujete svoj metabolizmus ráno, vaše telo bude spaľovať kalórie rýchlejšie
·         dokázalo sa, že cvičenie pred jedlom vedie k väčšej strate tuku, ako cvičenie cez deň po jedle
·         štúdia pri meraní mozgových vĺn ukázala, že 45-minútové cvičenie vyvolalo nižšie reakcie mozgu na obrázky potravín – čo naznačovalo zníženú chuť do jedla – ale tiež ukázalo zvýšenie celkovej telesnej aktivity v tento deň bez ohľadu na telesnú hmotnosť
·         je prínosom pre mobilitu, pomáha prekonať stuhnutosť svalstva

běh
 
Výhod ranného cvičenia je veľa, ale aký druh cvičenia sa odporúča?
 
            Zvoliť si môžete silové cvičenia ako tréning v telocvični, cvičenie s vlastnou hmotnosťou alebo s pružným pásom. Silové cvičenia vyžadujú sústrediť svoju energiu na jednoduchý pohyb s nižšou potrebou kyslíka.
            Ak chcete pri rannom cvičení zhodiť aj váhu, odporúčame kardiovaskulárne cvičenia ako beh a cyklistika. Vyžadujú si zložitejšie pohyby a vyššiu spotrebu kyslíka. Táto voľba je náročnejšia, hlavne preto, lebo kĺby boli počas spánku neaktívne.

cvičení
 
            Ak ste pred cvičením príliš hladní, skúste zjesť za hrsť orieškov, obsahujú proteíny a nezaťažujú žalúdok. 
            Po cvičenísa uistite, že Vaša strava bude obsahovať kombináciu karbohydrátov a proteínu. Výbornou voľbou je napríklad vajíčko natvrdo s celozrnným pečivom. Ak na to nemáte ráno čas, vyskúšajte rýchly proteínový nápoj.
 
            Výber ranného cvičenia závisí len od Vás a Vašich osobných cieľov. Niekedy stačí aj krátka ranná rozcvička, ktorá nabudí telo aj myseľ a vy tak môžete do nového dňa rezko vykročiť a inšpirovať aj svoje okolie.