Slovo placebo pochádza z latinského slova placeo alebo placere, čo znamená páčiť sa, uspokojiť. Význam tohto slova je prostriedok alebo liek, ktorý neobsahuje v skutočnosti žiadnu liečivú látku, a funguje na základe presvedčenia pacienta, že skutočne pomáha a že bude pacientovi po užití tabletky lepšie. Až štyridsať percent prípadov, kedy bolo užité placebo namiesto skutočného lieku, bolo úspešných. Skutočne dokáže človeka obalamutiť a vyliečiť farebná tabletka s cukrom, ktorá neobsahuje ani trochu účinnej látky?
 
prášky
 
Dôvera
Ľuďom, ktorí tabletke uveria, tabletka pomôže. No ľudia sa často nechajú zavádzať v spojení placebo efekt faktom, že sa vždy jedná iba o tabletku. Nie je to pravda, pretože liečiť placebo efektom dokážu aj prášky, roztoky, injekcie, náplasti, mastičky, ktoré majú pomôcť pri našej liečbe. Placebo liečba má pri rôznych ochoreniach, najmä tých psychického pôvodu, veľký význam, pretože náš mozog si začne sám produkovať rôzne enzýmy, hormóny, imunitné bunky, ktoré podporia naše telo v liečbe ochorenia. A to všetko je spôsobené iba našou vierou vo fakt, že sme užili tabletku, ktorá to všetko spraví, a pritom to všetko dokázalo iba naše povzbudené telo. V mozgu nám taktiež vzniknú látky, ktoré pomáhajú aj s utlmovaním bolesti.

Stále je ale otázne, ako dlho liečba iba placebom vydrží. Ďalším faktorom je skutočnosť, že pomáha len pri menších zraneniach a chorobách vyvolávaných podvedomím alebo stresom, no podporovaná určite nebude liečba placebom pri onkologických ochoreniach, chronických zápaloch alebo infekčných chorobách.

léky
 
Aké placebo prostriedky fungujú najlepšie?
Medzi najužívanejšie sa považujú tabletky. Veľká tableta, alebo viacero malých tabletiek dokážu v človeku vyvolať pocit, že je to skutočne uzdravujúce, keď je toho také množstvo. Ďalším zaujímavým faktom ostáva aj vplyv ceny za tabletky – čím drahšie sú, tým máme väčší pocit, že obsahujú veľké množstvo liečiv a tým pádom nám aj rýchlejšie a účinnejšie pomôžu.