Pre pokojný spánok každého rodiča

Syndróm náhleho úmrtia dieťaťa, SIDS,  je nočnou morou každého rodiča, ktorý si domov prinesie novonarodené dieťatko. Príčina, prečo vzniká sa zatiaľ neodhalila, sú len niektoré rizikové skupiny, u ktorých je vznik tohto syndrómu pravdepodobnejší ako u iných detí. Sú to:
novorozenec s mamkou
·         predčasne narodené deti
·         deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou
·         deti, ktorých súrodenci mali tento syndróm
·         deti, ktorých matky mali zlú životosprávu počas tehotenstva
·         zdravotné problémy bábätka po narodení ako problémy so srdiečkom či dýchaním
·         prenášanie dieťatka a vyvolávanie pôrodu
·         neplnoleté matky
·         narodenie dvojčiat či viactorčiat

Nielen SIDS, môže byť príčinou úmrtia dieťaťa v spánku. Môže to byť aj udusenie perinkou, vankúšom alebo inou prikrývkou, ktorou je dieťa prikryté a keďže sa počas spánku hýbe, môže sa dostať až na hlavičku bábätka, čo rodičia nemusia spozorovať. Pre každý prípad a pre pokoj rodičov sú monitory dychu správnou voľbou a aj investíciou, ktorá sa naozaj oplatí.
 
Monitor dychu
Základnou úlohou monitoru dychu je snímanie dýchania, činnosti srdca a pohybu dieťaťa. Ak sa toto nedostaví v istom časovom intervale, začne monitor hlasno pípať, čo má rodičovi ohlásiť, že sa niečo deje. Deti počas spánku niekedy naozaj prestávajú dýchať (spánkové apnoe), hlasný zvuk monitoru ich prebudí a ony sa práve vtedy nadýchnu. Rodičia v týchto situáciách, keď nájdu v postieľke svoje bábätko v poriadku pripisujú pískanie poruche či planému poplachu. Nemusí to však tak byť vždy a monitor možno zachránil život ich dieťaťa, ani si to nemuseli uvedomiť.
čerstvý novorozence
Existujú dva druhy monitorov dychu:
·         platňové – platňa monitoru sa umiestni pod matrac v postieľke dieťatka a ten sníma každý jeho nádych. Tieto monitory sú viac využívané aj na novorodeneckých oddeleniach a v nemocniciach.
·         plienkové – tieto monitory sú menšie a umiestňujú sa na plienku bábätka. Často sa ale stane, že pri pohybe sa zošmyknú a prestávajú snímať.
Nech už sa rozhodnete pre kúpu monitoru dychu alebo nie, vedzte, že je to naozaj dobrý spôsob, ako mať svoje dieťa pod kontrolou aj počas spánku.