Syndróm náhleho úmrtia dieťaťa, SIDS,  je nočnou morou každého rodiča, ktorý si domov prinesie novonarodené dieťatko. Príčina, prečo vzniká sa zatiaľ neodhalila, sú len niektoré rizikové skupiny, u ktorých je vznik tohto syndrómu pravdepodobnejší ako u iných detí. Sú to:
novorozenec s mamkou
·         predčasne narodené deti
·         deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou
·         deti, ktorých súrodenci mali tento syndróm
·         deti, ktorých matky mali zlú životosprávu počas tehotenstva
·         zdravotné problémy bábätka po narodení ako problémy so srdiečkom či dýchaním
·         prenášanie dieťatka a vyvolávanie pôrodu
·         neplnoleté matky
·         narodenie dvojčiat či viactorčiat

Nielen SIDS, môže byť príčinou úmrtia dieťaťa v spánku. Môže to byť aj udusenie perinkou, vankúšom alebo inou prikrývkou, ktorou je dieťa prikryté a keďže sa počas spánku hýbe, môže sa dostať až na hlavičku bábätka, čo rodičia nemusia spozorovať. Pre každý prípad a pre pokoj rodičov sú monitory dychu správnou voľbou a aj investíciou, ktorá sa naozaj oplatí.
 
Monitor dychu
Základnou úlohou monitoru dychu je snímanie dýchania, činnosti srdca a pohybu dieťaťa. Ak sa toto nedostaví v istom časovom intervale, začne monitor hlasno pípať, čo má rodičovi ohlásiť, že sa niečo deje. Deti počas spánku niekedy naozaj prestávajú dýchať (spánkové apnoe), hlasný zvuk monitoru ich prebudí a ony sa práve vtedy nadýchnu. Rodičia v týchto situáciách, keď nájdu v postieľke svoje bábätko v poriadku pripisujú pískanie poruche či planému poplachu. Nemusí to však tak byť vždy a monitor možno zachránil život ich dieťaťa, ani si to nemuseli uvedomiť.
čerstvý novorozence
Existujú dva druhy monitorov dychu:
·         platňové – platňa monitoru sa umiestni pod matrac v postieľke dieťatka a ten sníma každý jeho nádych. Tieto monitory sú viac využívané aj na novorodeneckých oddeleniach a v nemocniciach.
·         plienkové – tieto monitory sú menšie a umiestňujú sa na plienku bábätka. Často sa ale stane, že pri pohybe sa zošmyknú a prestávajú snímať.
Nech už sa rozhodnete pre kúpu monitoru dychu alebo nie, vedzte, že je to naozaj dobrý spôsob, ako mať svoje dieťa pod kontrolou aj počas spánku.