Cestovanie patrí k obľúbeným aktivitám ľudí. Jednou z najkrajších oblastí Talianska, ktoré sa určite oplatí navštíviť je región Toskánsko. Tento región je minimálne svojim názvom známy každému. Inšpiráciu v tomto regióne kvôli svojej jedinečnej kráse hľadali rôzni maliari či spisovatelia. Turisti túto oblasť zvyknú navštevovať najmä kvôli krásnym scenériám, ale aj kvôli výbornému vínu, no v neposlednom rade to sú krásne historické mestá, pričom najznámejším a zároveň hlavným mestom tohto regiónu je Florencia.

pisa

Avšak popri nej sa v tejto oblasti nachádzajú aj menšie mestá, ktoré určite treba navštíviť. Medzi ne patrí aj známa Pisa so svojou svetoznámou šikmou vežou. Pisa má okolo 88 000 obyvateľov, pričom tu nájdete turistov z celého sveta. Nachádza sa tu aj letisko s názvom Galileo Galilei, čiže sa sem viete pohodlne prepraviť aj letecky, napríklad z celkom blízkej Budapešti. Mesto pretína rieka Arno, cez ktorú vedie niekoľko mostov nachádzajúcich sa v centre mesta. História mesta Pisa je pomerne bohatá, nakoľko mesto bolo etruským obchodným centrom a neskôr po roku 180 pred Kristom sa stalo rímskou kolóniou.

V meste pôsobilo mnoho historických osobností, avšak asi pre nás najznámejším bol známy astronóm, fyzik, matematik a filozof Galileo Galilei, po ktorom je nazvané aj spomínané letisko nachádzajúce sa v tomto meste. Mesto je pomerne historické, ale nájdu sa tu aj štvrte so známymi obchodmi a reštauráciami. Čo je však najväčšou dominantou Pisy a dôvodom, pre ktorý ju navštevuje množstvo turistov je práve Šikmá veža, nazývaná tiež pisanská veža. Šikmú vežu nájdete na námestí Campo dei Miracoli, pričom na tomto námestí nájdete okrem Šikmej veže aj Dóm, campostanto a baptistérium, pričom všetky tieto stavby sú za poplatok sprístupnené turistom.

šikmá věž

Stavba šikmej veže sa začala už v roku 1174, s tým že stavbu stavali traja architekti, pričom jej posledné poschodie bolo dostavané až v roku 1350. Dôvodom, prečo je Šikmá veža naklonená nie je žiadna záhada ako by možno niekto myslel, ale príliš mäkké podložie, na ktorom je postavená, pričom v dôsledku toho sa časom začala veža nakláňať až dospela do dnešnej podoby. Táto stavba je tak unikátna, že je ako mnohé stavby v Taliansku tiež zapísaná v UNESCU. Takže nezostáva nič iné, len sa o jej unikátnosti presvedčiť na vlastné oči.